Snacks can be an indicator of retail price changes for high demand products at any time.
Every Azerbaijani family cooks atyuk soupbassin or chicken soup at least several times a month. It is one of the most popular first courses. And by using the example of this simple food, you can understand the price changes for the products needed for the event.
The main point of the calculations is that such an “indicator” reflects the retail price of the simplest and most popular products among citizens, which is always in constant demand – chicken, potatoes, rice, onions, carrots, butter, etc.
It is very important to understand how much the price tag has changed for the “soup set”, because it also allows to assess inflation.
Sputnik-Azerbaijan understands how the “soup collection” has changed over the past year.
To “cook” our chicken soup, we must first determine the correct recipe and the list of necessary products.
Let’s say right away the goods were taken as a starting point, and at that time they were being advertised or sold at low prices. Often these are not the most expensive products. The calculation was made for an ordinary Azerbaijani family and consisted of six people: parents, two children, grandparents and great-grandparents.
So what does chicken soup consist of on average six families:
Whole Chicken – 5 Manat
Round rice 50 g – 0.09 manat
Onion 150 g – 0.06 manat
Potatoes 400 g. – 0.4 manat
Butter 50 g – 0.7 manat
Carrots 200 g – 0.20 mant
Salt, soup spoon
Pepper, pinch – 0.20 manat
turmeric, teaspoon – 0.02 mant
Green daisies, 1 sprout – 0.20 manat
Dried Cherry Plum, 2 pcs. – 0.01 manat
Total: 6.88 Manat
Well, what is chicken soup without bread. For many years, the classic Zavod Correy (“factory” bread) sold for 0.5 mant. It weighs 500 grams, and is enough for a family dessert. Alas, in early January 2022, the price rose to 0.65 Manat.
If there is no salad on the table, the food will be incomplete, and since we are talking about winter, it means a variety of vegetables collected for the winter. It costs 1.1 manat per 300 grams.
Another characteristic of Azerbaijanis is their love for cheese. In almost every home you can find a variety of items such as Vats. It is often called Caucasian cheese. Such cheese costs 5-7 manna per kilogram. Usually the product is presented on the table with 100 grams, which costs 0.5 mant.
Overall, the complete table setting costs 8.98 mant.
Please note that these prices reflect product prices by December 2021. However, the market price of products varies from year to year. For example, in August one kilogram of potatoes can be bought for 0.70 – 0.80 manat. In May, due to active growth, the collection of green plants – 0.1 manat.
Probably the biggest increase in oil prices in recent years. One kilogram of Belarusian butter, which is popular with consumers today, can be purchased for 14-16 manna per kilogram.
Well, to complete the picture, here is some information on changes in kilograms of basic food products in recent months.
So at the beginning of the year, if the average Azerbaijani could buy all the necessary products by over 20 manatas, then the purchasing power is significantly reduced, as can be seen from the graph. This directly indicates a decline in purchasing power.
According to the Central Bank, the average annual inflation rate in January-November was 6.2 percent. A.D. In January-October 2021, the country’s average monthly wage increased by 2.6 percent compared to the same period last year, reaching 722.9 percent.
In the meantime, the inflation rate can be calculated from the value added products.
By the way, some of these products are produced in Azerbaijan and some are imported.
Media.z
.